Понедельник, 30 Ноябрь -0001 00:00

Феросплавні підприємства України, сучасний олігархічний інструмент економічного тиску на об’єкти критичної інфраструктури енергетики та політичного впливу на нову владу

Е.Соколовський, енергетик, експерт, реформатор та просто небайдужа людина…

Власники (скандально відомі власники) та керівники низки крупних енергоємних підприємств України останній місяць розгорнули широкомасштабну війну, з елементами інформаційного флуду, акціями протистояннями, пафосними закликами «рятуйте» на всіх провладних площадках, -   за дешеві тарифи для промисловості, метою якої є, як це не парадоксально не самі тарифи, а бажання отримати контроль над ключовими об’єктами в енергетиці: ПАТ «Центренерго», ПАТ «Запоріжжяобленерго», ПАТ «НЕК «Укренерго». Заручниками оголошеної війни стає  ринок електроенергетики та всі хто в Україні від цього ринку залежить, тобто абсолютно всі, включаючи населення, виробників альтернативної енергії, підприємців, бюджетників і т.д.

Чому так? А тому:

По-перше, діяльність таких компанії як АТ «Покровський ГЗК», АТ «Запорізький завод феросплавів», АТ «Нікопольський завод феросплавів», АТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» є «не катострофічно збитковою», а досить успішною та стабільною, що показують такі показники як чистий прибуток, чистий дохід (виручка), собівартість, EBITDA, показники за моделлю Альтмана (ступінь ризику банкрутства підприємства) та Дюпона (рентабельність власного капіталу, фінансовий важіль тощо), а також інші фінансові показники (рентабельності, ліквідності, ділової активності, платоспроможності).

Найкращій показники у  АТ «Покровський ГЗК» та АТ «Запорізький завод феросплавів», що свідчить про те що компанії фінансово стійкі та стабільні.

Діяльність ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» та АТ «Дніпроазот» є збитковою та має високий ризик банкрутства.

По-друге, по всім компаніям (крім Дніпроазоту) спостерігається з початку року значне перевищення темпу зростання собівартості продукції над темпом зростання чистого доходу (виручки) від реалізації продукції, що негативно вплинуло на фінансово-економічний стан діяльності цих підприємств. У всіх компаній, крім Дніпроазоту, відбулося зростання собівартості продукції в середньому на 37%.  Це за перше півріччя, коли про «катастрофічне підвищення тарифів неа передачу для економіки феросплавних заводів» ніхто навіть і не чув.

Щодо АТ «Нікопольський завод феросплавів» відбулось поступове зниження цін реалізації феросплавів (в середньому на 9%) та зростання вартості експортної сировини на 24 % (складова собівартості продукції).

*за внутрішніми оцінками

По-третє, економія, ніхто не хвалиться, за І півріччя 2019 року, яка виникла через припинення оплати послуг з розподілу через запуск реформи роздрібного ринку становила, тис. грн:

По-четверте, не підтверджується гучна теза про те, що зазначені підприємства є «джерелом надходження валютної виручки» до бюджету України.

Досліджувані компанії не входять у топ найбільших 100 платників податків України у 2018 році.  Про зростання собівартості з незрозумілих причин - пам’ятаємо. Почерк як то кажуть на лице: щоб не платити податок на прибуток – потрібно збільшити собівартість. Пригадаємо успіхі ПАТ «Укрнафти»(тіж самі відомі власники), яка на фоні космічних цін на вуглеводні, спромоглася заскочити у таку собівартість і відпрацювати із такими збитками по податках на більш ніж 13 млрд.грн, що вирішення питання заборгованості перед бюджетом потребує прийняття спеціального закону  по врегулюванню фінансової кризи на підприємстві.

Мінімальна сума серед сплачених податкових платежів серед ТОП 100 склала – 378 481 тис. грн. Так у 2018 році, п/пми було сплачено податків:

Спробуємо розібратись у реаліях  основних фінансових показників роботи підприємств, що постраждали.

Найкращу рентабельність власного капіталу можна спостерігати у Марганецького гірничо-збагачувального комбінату, що пов’язано з низькими операційними витратами та досить непоганим показником рентабельності продажів для даної галузі.

Відповідно до широко вживаного підходу на основі моделі Альтмана серед фінансових аналітиків щодо визначення можливості банкрутства - коефіцієнт банкрутства.

АТ «Покровський ГЗК» та АТ «Запорізький завод феросплавів» є досить стабільними і фінансово стійкими товариствами.

Щодо АТ «Нікопольський завод феросплавів» та АТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» нічого конкретного про перспективи збереження компаніями платоспроможності сказати не можна, вони знаходяться в так званій «сірій» зоні, проте їх показники досить позитивні.

Щодо  ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» та АТ «Дніпроазот», то їх показники вказують на критичне значення, що дає можливість віднесення їх до потенційних банкрутів.

EBITDA – основний фінансовий показник роботи п/п, зменшився протягом року для всіх досліджуваних компаній даної галузі. Це є наслідком проблем даної галузі, що пов’язано, можливо, зі зменшення обсягу реалізації продукції.

Так, найгірший показник виявився у Марганецького гірничо-збагачувального комбінату та Запорізького заводу феросплавів, що спричинено старінням обладнання та невчасним оновленням основних засобів.

2) Для оцінки ділової активності були розраховані наступні показники:

Так, найгірший показник виявився у Дніпровського металургійного комбінату, що спричинено високою кредиторською заборгованістю.

3) Для аналізу платоспроможності підприємства були розраховані наступні показники:

Найкращі показники у Покровського ГЗК та у Запорізького заводу феросплавів, що свідчить про те що компанії здатні профінансувати 70 % та  51% (відповідно) активів за рахунок власного капіталу, спроможні відповідати за своїми зобов’язаннями у середньо та довгостроковому періоді. Загалом компанії фінансово стійкі, проте має місце боргове навантаження на капітал компанії Запорізького заводу феросплавів, що може призводить до зниження фінансової гнучкості (коефіцієнт заборгованості має значення більше 0,5, що означає що велика частина активів фінансується за рахунок позикових коштів).

Найгірший показник виявився у Дніпровського металургійного комбінату, що спричинено великою кількістю запозичених коштів і боргів підприємства.

4) Для оцінки ліквідності підприємства були розраховані наступні показники:

Так, найкращі показники у Покровського ГЗК, а найгірший показник виявився у Дніпровського металургійного комбінату, що спричинено невеликою кількістю коштів на рахунках в банках.

5) Для оцінки рентабельності підприємства були розраховані наступні показники:

Найкращі показники має Покровський ГЗК  та Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат, а найгірший показник виявився у Дніпровського металургійного комбінату, що спричинено збитковістю підприємства, заборгованістю та великою собівартістю.

Тобто що маємо аналізуючи цифри? А те що вартість електроенергії навіть збільшена на 20%-30% не є головним чинником погіршення фінансового стану підприємств, які проти нового ринку електроенергії.

Натомість, маємо переваги нової моделі ринку для крупних промислових споживачів, і досвід інших учасників ринку це підтверджує.

Всі споживачі у тому числі і підприємства металургійної галузі отримали вигоду від запровадження реформи у галузі електроенергетики, що зокрема полягає у наступному:

  • за рахунок відокремлення обленерго на два види діяльності постачання та розподіл, такі споживачі позбулися монопольного впливу на свою діяльність з боку обленерго в частині постачання е/е;
  • можуть вільно обирати електропостачальника або самі здійснювати закупівлю на відповідних сегментах ринку за вільною ціною безпосередньо у виробників е/е («самопостачання»), можуть імпортувати електроенергію, - зняті всі заборони та обмеження;
  • у випадку «самопостачання» без отримання додаткової ліцензії, може здійснювати трейдерську діяльність і постачати ее іншим споживачам, в тому числі і пов’язаним;
  • ті споживачі, що приєднані до мереж ОСП (зокрема НЗФ), сплачують тільки тарифи за послуги оператора системи передачі з передачі електричної енергії та з диспетчерського управління (НЕК «Укренерго») і вже не сплачують тариф на розподіл певного класу, як це було до 1.1.19 (оцінка економії надана вище). Таким чином всі споживачі, приєднані до ОСП, а це майже 200 найкрупніших споживачів е/е, зекономили на витратах пов’язаних з послугами розподільчих компаній.

Власники підприємств вимагали від Уряду та ВРУ або дешевої атомної електроенергії, або віддати їм у використання ПАТ «Центренерго», - останню державну теплову генерацію. Як кажуть обізнані – контроль над ПАТ «Центренерго» всім відомі власники вже отримали. Попередники, які були пов’язані з колишніми соратниками колишнього президента з’їхали – «нові рішали» заїхали. На черзі бородьба за дозвіл завозии на Центренерго дешеве вугілля з тимчасово непідконтрольних територій. Бо там також «наші люди» бідкаються. Може дочекаємось і побачимо їх з касками перед урядовими будинками з вимогами: «забезпечте нас роботою – купуйте наше вугілля».

Яка ж ще мета підприємств, що «мітингують» за краще майбутнє?

По-перше, працівники що страйкують, - професійні страйкарі. Живуть в тризірковому отелі «Турист» в м. Києві, отримують повний пансіон, та добові від 600 до 1200 грн на добу, в залежності від виконуваної ролі.

По-друге, під прицілом Запоріжжяобленерго, – відомого на всю Україну. Знову здійснюються заходи, спрямовані на банкрутство третього за розмірами обленерго України, з річним обсягом розподілу на рівні 8 млрд кВт/ч.. Цей випадок роками залишався у фокусі ЗМІ та правоохоронних органів.

Так, сьогоднішні мітингувальники, ЗТМК та ЗФЗ створили заборгованість за е/е перед Запоріжжяобленерго у розмірах  1 1616 020 254 грн та 414 000 000 грн відповідно станом на 01.08.2019. Що перевищує річну тарифну виручку за 2018 рік у 1,5 рази.

Наявність такої заборгованості роками унеможливлювала виконання компанією інвестиційних та ремонтних програм та виплату заробітної плати працівникам компанії. Починаючи з 2015 року рівень виконання ремонтної та інвестиційної програми не перевищував 42% та 11% відповідно. Загальне невиконання сягає 274 629 999 по програмах ремонтів та  484 265 000 грн по інвестиційних програмах, що ставить під загрозу виконання компанією своїх основних функцій – безпечне та надійне постачання е/е споживачам області.

Іноземні фахівці, проаналізувавши динаміку стану Запоріжжяобленерго за останні роки та прийшли до висновку про  систематичну декапіталізацію компанії, яка була створена, в тому числі, зазначеними вище компаніями.

А що там в судах? Та все нормально, суд заблокував можливість отримувати дохід для  Укренерго від всіх споживачів, потім передумав та дозволив не платити лише тим хто дуже цього забажав та звернувся до суду J.

 Таким чином, маємо бажання скандальновідомих власників отримати у подарунок: ПАТ «Центренерго», можливість завозити дешеве вугілля, та ПАТ «Запоріжобленерго», та спеціальні умови по оплаті послуг за передачу електроенергії через мережі Укренерго.

Чи буде задоволено бажання? Скоріш за все так.

Все як в кіно.

Люди не задоволені та домагаються захисту «своїх робочих» інтересів. Чому не біля КМУ та офісу Президента – де реально можливо вплинути на включення металургів в категорію «соціально-захищених» Державою в рамках ПСО? Та тому що мета в іншому, потрібна картинка про негідників реформаторів та «тиск на владу». Спробуйте бити вікна в КМУ? Аваков та нацгвардія будуть на захисті. А шо таке НКРЕКП? Та це орган який після рішення КСУ просто «бувше лігво Вовка та розсадник Ротердам+ в країні».  До речі Ротердам+ металургам не заважав J.  Тому біля НКРЕКП можна піаритись довго, поки Зелені не дозріють. А куди їм діватись, вже осінь на носі, а там як то кажуть у Старків з Вінтерфелу «зима близько»…

Прочитано 24 раз