Понедельник, 30 Ноябрь -0001 00:00

Новий Чорнобиль та капітуляція перед агресором: такі наслідки відмови уряду фінансувати програму утилізації ракет на «Павлоградському хімзаводі»

Критична ситуація в Павлограді. В бюджеті 2020-ть немає грошей на міжнародну програму з утилізації на місцевому хімзаводі радянських ракет «Скальпель». Термін безпечного зберігання яких давно сплив. Нині є потенційна загроза навіть детонації ракет. Про це йде мова в програмі «Особливий погляд», яка вийшла в ефір на 5-му каналі.

На початку 2000-х, на «Павлоградський хімічний завод», завезли 163 ступені ракет «Скальпель». Це була частина програми ядерного роззброєння України. Усього павлоградці отримали 5000 тонн твердого ракетного палива. Відтоді утилізували 3200 тонн.

«У цих ступенів гарантійний термін вже не застосування, а саме зберігання збіг в 2000-2002 роках. Ми контролюємо, зменшуємо процес старіння за рахунок мікроклімату, за рахунок тестування цих виробів. Тобто, ми проводимо дослідження, визначаємо найбільш критичні ступені, і їх утилізуємо», - розповіла Тетяна Холоденко, начальник управління охорони праці, еконагляду та спецрежиму ДП «НВО «Павлоградський хімічний завод».

Але паливо невпинно старіє, стає нестабільним. Його треба утилізувати. А це справа недешева. Загальна сума для утилізації 38 ступенів, які лишились – 1,3 мільярда гривень. В бюджеті 2020-ть спершу запланували виділити 160 мільйонів гривень. Потім залишили усього 30 мільйонів гривень. Лише на безпечне зберігання необхідно щороку 50 мільйонів. Тобто, наступного року грошей не вистачить ні на утилізацію, ні на безпечне зберігання.

«У разі некерованої ситуації ми можемо отримати проблему надзвичайно великої ваги, навіть у порівнянні з тими ситуаціями, які були на складах, наприклад, в Балаклеї, Калинівці, Артемівську. Це все дитячий лепет у порівнянні з тим, що можемо отримати тут, в Павлограді. Там вага одного боєприпасу була 200-300 кг, а тут 50 тисяч», - пояснює Леонід Шиман, генеральний директор ДП «НВО «Павлоградський хімічний завод».

Довідка:

Тривале зберігання без подальшої утилізації 1800 тонн ракетного палива на «Павлоградському хімічному заводі» загрожує потенційним вибухом, унаслідок якого виникне:

- ударна хвиля радіусом від 6 до 12 км;

- руйнування у житловій зоні Павлограду та в навколишніх селищах з загальною чисельністю більш як 210 тисяч мешканців;

- Виникнення пожеж від палаючих уламків на площі понад 1300 га;

- Викид 2 мільйонів кубічних метрів токсичних речовин;

- Забруднення території 4 областей з населенням у майже 5 мільйонів українців;

- Витрати на ліквідацію наслідків детонації – 37 мільярдів гривень.

А ще, зупинка утилізації – це зрив програми ракетного переозброєння армії. «Павлоградський хімічний завод» – єдиний в Україні виробник твердого палива для ракет «Вільха». Компоненти для нього можна отримати лише в процесі утилізації ракет «Скальпель».

«Для асиметричного стримування потенційного супротивника, для того, щоб він навіть не замислювалися про розчленування нашої території, необхідно мати зброю асиметричного стримування. А це ракети з великою дальністю польоту, з точністю ураження плюс-мінус кілька метрів. І для їхнього виробництва Україні потрібна сировина і матеріали. На зовнішніх ринках таку сировину не купиш, так як вона військового призначення. А Україна на сьогоднішній день є в стадії війни, і навіть наші друзі, товариші і стратегічні партнери нам її продати відмовилися. І цю сировину, компоненти, ми сьогодні отримуємо в процесі утилізації твердого ракетного палива радянських ракет «Скальпель», розповів Леонід Шиман.

«Це буде помилкою, коли ми зупинимо програму побудови виробництва компонентів твердого ракетного палива, коли ми не завершимо якісні технологічні цикли утилізації старого палива. Тобто, це не просто питання екології. Це питання економіки нашої країни, безпеки, виживання. Я би дуже хотів, щоб у владі саме так ставилися до цього питання. Це не другорядні речі. В цьому треба розібратися. Коли вони зрозуміють, я переконаний, що вони відкоригують цей бюджет», – зазначив Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки та оборони України (2014-2019), ініціатор запуску програми ракетного оновлення української армії.

Про ситуацію вже відомо й народним депутатам. У парламенті обіцяють поінформувати Президента та Прем’єр міністра та знайти фінансування.

Теги: утилізація ракетного палива, Павлоградський хімічний завод, Шиман, Турчинов, Скальпель, Вільха

Прочитано 19 раз